۲۱ مرداد , ۱۳۹۳

7125

شاید جام جهانی فوتبال چندین هفته‌ی پیش به پایان خود رسیده باشد، اما بازی‌های دیگری در برزیل درست هفته‌ی پیش در حال برگزاری بود. رقابت‌های سالانه‌ی روبوکاپ امسال در شهر جوآو پاسوآ (João Pessoa) در ایالت پارائیبای برزیل برگزار شد که از جمله شامل مسابقات جام‌جهانی فوتبال ربات‌های انسان‌نما بوده است.

در سال ۱۹۹۷، رقابت‌های روبوکاپ راه‌اندازی شد. در تورنمنت‌های پیش، یک پلتفرم سخت‌افزاری منبع باز جهت تشویق رقبای جدید و رباتی رقصنده به شیوه‌ی گانگنام استایل مورد معرفی واقع شدند. این رقابت‌ها با هدف ایجاد تیم فوتبال رباتیکی که قادر به غلبه بر تیم منتخب فیفا در سال ۲۰۵۰ باشد، تشکیل شده و پیش می‌رود.

اصول فوتبال روبوکاپ بر اساس استانداردهای رباتیکی از زمان تاسیس آن، شکل گرفته است. هر تیم شرکت کننده در این بازی‌ها دارای پنج ربات بوده و هر ربات باید کاملا خودکار باشد. تنها مداخله‌ی انسانی در طول بازی، از سوی داور بازی اعمال می‌شود و به بیان دیگر از یک داور انسانی در این رقابت‌ها استفاده می‌شود. به تدریج پس از برگزاری اولیه، روبوکاپ شامل سری مسابقات دیگر در زمینه‌های دیگر نیز شد.

علاوه بر لیگ‌های ربات‌های فوتبالیست کوچک، اندازه متوسط، استاندارد و انسان‌نما، اکنون ربات‌های شرکت کننده در روبوکاپ می‌توانند در لیگ‌های امداد و نجات (تست ربات‌ها در محیط‌های شبیه‌سازی شده‌ی نجات انسان‌ها)، خانگی (تست توانایی‌های ربات‌ها در انجام و مشارکت در کارهای خانگی) و کاری (تست توانایی‌های ربات در انجام و مشارکت در وظایف کاری) به رقابت بپردازند. از طرف دیگر، RoboCupJunior (روبوکاپ دانش‌آموزی)، استعدادهای افراد جوان در زمینه‌ی رباتیک را در معرض رقابت با یکدیگر قرار می‌دهد.عنوان برنده‌ی رقابت‌های امسال جام جهانی فوتبال ربات‌های اندازه متوسط به دانشگاه تکنولوژی آیندهوون (TU/e) رسید که در فینال موفق به برتری ۳-۲ بر دانشگاه پکن شد. تیم فوتبال رباتیکی TU/e در سال ۲۰۰۵ تاسیس شد. در تمام این سال‌ها، دانشجویان، کارکنان و فارغ‌التحصیلان این دانشگاه به کار بر روی پروژه‌هایی در این زمینه مشغول بودند. در دو فینال گذشته‌ی سال‌های قبل، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۳، نیز دانشگاه‌های آیندهوون و پکن به فینال راه پیدا می‌کردند که البته در هر دو بازی دانشگاه TU/e نتیجه را به پکن واگذار کرد. طبق اظهارنظرهای مسئولان دانشگاه TU/e، ربات‌های چینی به دلیل سرعت و قدرت‌شان معروف هستند، در حالی که ربات آن‌ها بر بازی تکنیکی تمرکز دارد.

tue-robocup-robot-soccer-world-cup-1

کاپیتان تیم TU/e، روبین سوئیتنس (Robin Soetens) برخی از تکنولوژی‌های مورد استفاده در تیم فوتبال رباتیکی دانشگاه خود را شرح داده است. این ربات‌ها قدرت خود را از یک کامپیوتر متصل به وای-فای داخلی تامین می‌کنند. حرکت آن‌ها توسط چرخ‌های امنی (omni) سه جهته انجام شده و از یک دوربین صنعتی متصل به آینه‌ی سهمی‌گون به منظور تامین دید ۳۶۰ درجه‌ای تا فاصله‌ی شش متری، استفاده می‌نمایند. قابلیت دریبل توپ در این ربات‌ها توسط دو چرخ محرک واقع شده بر روی اهرم‌هایی بدست می‌آید و ربات‌ها از سولونوئیدهای بزرگی برای کسب توانایی شوت کردن استفاده می‌کنند.

 

درباره نویسنده: admin

مشاهده تمامی پست های

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>