۱۸ دی , ۱۳۹۳

robosimian

محصولات بزرگ‌تر شاید بهتر باشند، اما بهترها همیشه بزرگ نیستند. در ماه اکتبر، آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL) در پاسادنای کالیفرنیا از نسخه‌ی جدید و پیشرفته‌ی ربات RoboSimian رونمایی کرد. این نسخه که Surrogate نامیده می‌شود دارای مزایایی بسیاری نسبت به مدل قبل بود، اما این همان RoboSimian است که قرار است در فینال رقابت‌های رباتیک دارپا شرکت نماید.

robosimian-2

Surrogate که Surge نیز نامیده می‌شود، در مراسم معرفی توماس روزنبام، مدیر عامل جدید موسسه‌ی فنی کالیفرنیا، رونمایی شد. مانند RoboSimian، این ربات هم برای اجرای عملیات در مناطق حادثه‌ دیده‌ مانند راکتورهای هسته‌ای آسیب‌دیده که برای ورود انسان‌ها بسیار خطرناک می‌باشند، طراحی شده است. ایده‌ی اولیه‌ی این طرح، رباتی بود که بتواند زمین‌های ناهموار را طی کرده، از پله‌ها و نردبان‌ها بالا برود و وظایفی را با استفاده از ابزارها انجام دهد مانند پاکسازی آوار و آثار مخروبه، باز کردن درها، یا گرداندن دریچه‌ها.

بر اساس اعلام JPL، ربات Surrogate از بقایای مانده از وسایل یدکی توسعه‌ی ربات RoboSimian برای مرحله‌ی آخر رقابت‌های دارپا ساخته شده و از همان کد کامپیوتری ربات قبل در ربات جدید هم بهره‌برداری شده است. درحالیکه RoboSimian بیشتر به موجودی ترسناک بین یک شمپانزه و یک عنکبوت شبیه است، Surrogate ظاهر انسانی‌تری دارد. ارتفاع این ربات ۱٫۴ متر و وزن آن ۹۰٫۷ کیلوگرم است، دارای ستون فقرات عمودی بوده و دو دست دارد. این ربات چیره‌دست‌تر و ماهرانه‌تر از ربات RoboSimian می‌باشد و در طراحی نیز بهتر است. با این حال، پس از شش ماه ساخت و تست، اعلام شد که RoboSimian برای JPL در رقابت‌های فینال سال آینده بازی خواهد کرد.

robosimian-3

مشخص شد که درحالیکه RoboSimian می‌تواند مانند یک میمون سلانه سلانه حرکت کرده، اما Surrogate در روی مسیرها می‌غلتد. این نوع حرکت به ربات جدید سرعت و ثبات می‌بخشد، اما در مناطق مملو از آوار خرابه یا در بالا رفتن از پله‌ها و نردبان‌ها چندان موثر نیست. علاوه بر این، Surrogate دارای یک سر با دو دوربین برجسته‌بینی است، درحالیکه RoboSimian فاقد سر بوده ولی هفت دوربین را به منظور فراهم کردن بینایی کامل دارا می‌باشد.

برت کندی، سرمایه‌گذار اصلی ربات‌های JPL می‌گوید: “ما به این حقیقت رسیدیم که Surrogate دارای پلتفرم بهتر است و در سطوح بدون خطر سریع‌تر حرکت می‌کند، اما RoboSimian رویکردی کلی را دربردارد، و ما انتظار داریم که رویکرد کلی این ربات رقابتی‌تر بوده و بیشتر برای فینال رقابت‌های دارپا مفید باشد.”

robosimian-1

از سخنان کندی مشخص می‌شود که با وجود طراحی‌های پیشرفته، هیچ کدام از دو ربات Surrogate یا RoboSimian آماده‌ی کار در کنار انسان نمی‌باشند. او می‌گوید: “این ربات‌ها به طور خاص به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به مکان‌های پرخطر و غیرقابل ورود برای انسان وارد شوند، از این رو در آنها ما به مسائل ایمنی و فنی که در کار در کنار انسان نیاز است، نپرداختیم.”

فینال رقابت‌های رباتیک دارپا در پومونای کالیفرنیا در ژوئن ۲۰۱۵ برگزار خواهد شد. ربات‌های شرکت‌کننده باید به رانندگی خودرو، طی میدان موانع، پاکسازی آوار و آثار مخروبه از در، سوراخ کردن دیوار، باز کردن دریچه، و دیگر وظایف بپردازند.

درباره نویسنده: admin

مشاهده تمامی پست های

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>