۳۰ آبان , ۱۳۹۴

سورنا1

ربات انسان نمای ‘ سورنا ۳ ‘ که نخستین و پیشرفته ترین ربات انسان نمای کشور و یکی از هفت ربات برتر انسان نمای جهان است، امروز دوشنبه با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، رونمایی شد.

این ربات که محصول دانشگاه تهران و یکی ازهفت ربات انسان نمای برترجهان است با قدی برابر ۱۹۰ سانتیمتر و وزنی حدود ۹۸ کیلوگرم در زمره ربات های انسان نما با اندازه واقعی انسان بالغ قرار دارد.
محمود نیلی احمد آبادی رییس دانشگاه تهران، محمود کمره ای رئیس پردیس دانشکده های فنی این دانشگاه و جمعی از استادان در مراسم رونمایی سورنا ۳شرکت داشتند.
این ربات در مقایسه با نسل دوم آن از ۳۱ درجه آزادی برخوردار است و سرعت گام برداری در سورنای ۳ به ۷ دهم کیلومتر بر ساعت افزایش یافته است. این ربات توانایی شناسایی اشیا از پیش تعیین شده، تشخیص وتعقیب صورت افراد در تصویر و تشخیص وضعیت بدن افراد را دارد. از ۳۱ درجه آزادی سورنا ۳ ، ۱۲ درجه آزادی در پاها، ۱۶ درجه آزادی در دست ها، دو درجه آزادی در گردن و یک درجه آزادی در کمر قرار دارد.
هر پای ربات دارای ۶ درجه آزادی است ، ۳درجه آزادی در ران ، یک درجه آزادی در زانو و دو درجه آزادی در مچ، و سرعت گام برداری این ربات در مقایسه با نسل قبلی این ربات افزایش هفت برابری داشته است.

سورنا2
با ارتقاء سطح هوشمندی ، اکنون سورنا ۳ می تواند اشیاء را تشحیص داده و موقعیت آن را برای گرفتن جسم در اختیار سیستم کنترلی قرار دهد، همچنین شناسایی و تعقیب صورت افراد در حال حرکت از دیگر قابلیت های سورنا ۳ است.
همچنین این ربات قابلیت بینایی و شنیدن مجموعا ۲۰۰ کلمه (فارسی) را دارد.ربات سورنا ۲ از قابلیت بینایی وشنوایی برخوردار نبود.این ربات همچنین دارای توانمندی های حرکتی در روی سطوح ناصاف، حرکت برروی سطح شیب دار، پله، دور زدن، حرکت رو به عقب و کنار، شوت زدن و برداشتن و تحویل اشیا را دارد.

سورنا

درباره نویسنده: admin

مشاهده تمامی پست های

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>